Tisztelt Miniszterelnök úr!
Ismeretes, hogy a nyugdíjas társadalom már a jelenlegi humánkatasztrófa előtt számos problémával nézett szembe. Úgy érezték, helyzetük átgondolásra szorul, sőt, indokoltnak tartottak volna rendszerszerű intézkedéseket is. Minden korábban megfogalmazott reális igény, amelynek érdekképviseletünk hangot adott – és elviekben fenntart – a rendkívüli járványügyi helyzet és körülmények miatt részünkről is más megközelítést, hozzáállást igényel.
Látjuk, érzékeljük a kormányzati intézkedések összetettségét, a segítségnyújtás különböző elemeinek kiterjesztését. Azt is látjuk, hogy a segítségre szoruló társadalmi rétegek köre bővül.
Az idősek, a nyugdíjasok nagy része, az ismert körülmények és anyagi korlátok miatt, nemcsak egészségügyi szempontból veszélyeztetett, sőt kiszolgáltatott. Irányukban, az eddigi, nem vitásan érdekükben tett intézkedések azonban nem elégségesek. Biztosak vagyunk abban, hogy ezt a kormány, különösen Miniszterelnök Úr is látja.
Rendkívüli körülmények között a társadalmi igazságosságnak és a szolidaritásnak megnő a szerepe. Ha ezt érzik nyugdíjas honfitársaink, akkor könnyebben vészelik át a lelkileg és anyagilag nehéz időszakot, benne a családi magányt vagy a kényszerű, de szükséges “távolságtartást” szeretteiktől.
A járvány kezdete óta a nyugdíjasok havi nyugdíjukat felélték, illetve – részben kényszerből – elköltötték élelmiszerre, tartós cikkekre, amelyek ára az “egekbe szökött”. Különösen nehéz
helyzetben vannak az átlag nyugdíjösszeg alatti nyugdíjban (egyéb nyugdíjszerű ellátásban) részesülők. Az ő érdekükben szeretnénk személyes segítségét kérni.
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Javaslatunk tekintettel van a körülményekre, arra, hogy a gazdaság és a munkavállalók reális igényeinek kielégítését még átmenetileg se akadályozza. Javasoljuk, hogy minden nyugdíjas, akinek a nyugdíj összege nem haladja meg a havi 150 ezer forintot, kapjon – lehetőség szerint még április hónapban – 50 ezer Ft egyösszegű, rendkívüli juttatást. Támogathatónak tartjuk, ha a havi 100 ezer Ft-ot meg nem haladó összegű nyugdíjban részesülők "kiemelt összeget" kapnának. Természetesen a módszer, illetve a részletes szabályok meghatározása kormányrendeletben történik.
Ezzel az érintett nyugdíjasok lényegesen nyugodtabban várnák a januári nyugdíjemelés mértékének nyugdíjtörvény szerinti őszi korrekcióját.
Nagy bizalommal reméljük, hogy Miniszterelnök Úr javaslatunkat támogatni fogja, ezzel nyomatékosítva az idősek irányába tett eddigi intézkedéseket.
Budapest, 2020. március 30.
A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa megbízásából,
tisztelettel:
Juhász László